Koltuk Yıkama

  • Home
  • /
  • Koltuk Yıkama

KOLTUK TEMİZLİĞİ

Kumaş koltuklar Koltuk yıkama ve vakumlama sistemiyle temizlenir leke sökücülerle lekeli yerler temizlenir, kuvvetli sanayi tipi makinelerle yapılan bu temizlikten sonra koltuklarınızda sadece nem kalacak oda kısa bir sürede kuruyacaktır yaz mevsiminde 2 saat içinde kış döneminde kaloriferli ortamda 3 saat normal mekanlarda 7 saat içinde tam kuruma sağlanacaktır.

DERİ KOLTUK TEMİZLİĞİ


Deri koltuk temizliğinde makine sistemi kullanılmaz buharlı sistemle deterjansız temizlik yapılır.
Buhar makinesi fırca havlusuna yağ sökücü sıkılıp lekeli yüzeylerde kullanılabilir.
El yordamıyla yapılan temizlikte yağ sökücüler ve deri temizleyici ve parlatıcılar kullanılarak temizlenir.
Deri koltuklarda su çekme olmadığı için temizlikten hemen sonra kullanıma hazırdır.

Koltuk Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Dip köşe temizlik yapılacağı zaman koltuk temizliği düşündüren detaylardan biridir. Evde tam anlamıyla hijyenik bir alan oluşturulması için koltukların iyice temizlenmesi şarttır. Bu nedenle koltuk kumaşına uygun bez ve temizleyiciler kullanarak koltuk temizliği kolaylıkla yapılabilir. Koltukların ömrünü uzatan temizlik, yanlış tekniklerle yapıldığında çabuk yıpranmalarına neden olmaktadır. Bu yanlışlardan biri olarak, koltukların aşırı ıslak bez ile silinmesidir. Bu şekilde daha çok temizleneceğini düşünenler büyük yanılgıya düşmektedir. Koltuk süngerinin ve iskeletinin aşırı suyu içine çekmesi, koltuğun içten yıpranmasına ve çabuk eskimesine yol açar. Bu nedenle iyice sıkılmış bez ile koltuk temizliği daha temiz ve doğru sonuç verir.

Kumaş Türüne Göre Temizlik Yönteminin Belirlenmesi

Günümüzde pek çok koltuk takımının kılıfı, temizlik kolaylığı sağlamak amacıyla fermuarlı ya da düğmeli kapanışa sahiptir. Bu tür koltukların kılıfları pratik bir şekilde çıkarılıp yıkanabilir. Pamuklu, keten veya polyester karışım kumaşlar çamaşır makinesinde uygun sıcaklık ve yıkama programı kullanılarak kirlerinden arındırılabilir.

Kadife, süet, deri, saten gibi kumaşlara sahip koltuklar ve boncuk, pul, işleme detaylı koltuk kılıfları ise daha hassas yöntemlerle temizlenmelidir.

Bu tür kumaşlardan üretilen kılıflar çıkarılabilir özellikteyse suya bastırma yöntemiyle yıkanabilir veya kuru temizleme yaptırılabilir.

Kılıfları çıkarılamayan koltuklar ise silinerek temizlenir. Bu iş için halı ve koltuk yıkama makineleri kullanılabileceği gibi bez veya fırça yardımıyla da temizlik yapılabilir.

Şimdi Arayın